Düğmeli Evler Toroslarda Saklı Cennet Ormana

DÜĞMELİ EVLER TOROSLARDA SAKLI CENNET ORMANA
📍TUR TARİHi : 05 -06 Eylül Cumartesi - Pazar
📍TUR FİYATI : 475₺
📍 Kalkış Noktası: Müftülük Parkı
📍 Aksaray Hareket: 03:00
🌍 BİLGİ&REZERVASYON
☎️İLETİŞİM BİLGİLERİ☎️
TELEFON :0538 404 98 68 - 0546 538 88 68
OFİS TEL : 0382 502 23 23
Toroslarla çevrili Psidia Bölgesinde yer alan Akseki-İbradı, ülkemizin özgün sivil mimari örneklerini barındıran ender yerleşimlerdendir. Bağlayıcı harç kullanılmadan, ahşap ve kuru taş duvar ile yapılan evlerin, yüzlerce yıl önce Ermeni, Rum, sonrasında ise Türk ustalar tarafından yapıldığı bilinmektedir.
Çam, köknar, sedir ve meşe ağaçlarıyla muhteşem orman dokusu ve konar-göçer yörüklere ev sahipliği yapan Göktepe, Geyran, Çimi, Çataloluk gibi birbirinden güzel yaylalar bu bölgede yer alır.
1994'te UNESCO tarafından koruma altına alınan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Üzümdere Vadisi ve Kanyonu, Kervan Yolları, İbradı ve Ormana kasabası bu gezimizde göreceğimiz yerler arasında...
1. Gün
Gece Saat 03:30'da aracımızla Ormana’ya doğru yola çıkıyoruz. 4 saatlik keyifli bir yolculuğun ardından Ormana'ya ulaşıyoruz.
Ormana'da önce otelimize yerleşiyoruz.
Otelimiz de bir düğmeli ev örneği ve kapıdan içeri girer girmez burnumuza gelen sedir kokusu bizi rahatlatıyor ve yüzümüzde anlamsız bir gülümseme beliriyor.
Otele yerleştikten sonra 30 m mesafedeki Berber oğlu Konağı'na gidip yöresel lezzetleri deniyor ve Ormana Mahallesi turuna başlıyoruz. Düğmeli evlerle kaplı sokaklarda evlerin ayrı ayrı hikayelerini dinleyerek ilerliyoruz . Mahallenin çıkışında bizi bekleyen aracımıza biniyoruz ve 10 dakika mesafedeki ormana mahallesine ve vadiye tepeden bakan Onas Seyir Tepesine doğru hareket ediyoruz.
Köyün genel manzarasına hakim Onas tepesinden Ormana'yı panaromik olarak izledikten sonra, 90.000 dönümlük Eynif Ovası'na hareket ediyoruz. Eynif Ovası, Osmanlıdan kalma Yılkı Atları’na ve İpekyolu güzergahı üzerinde Tol Han Kervansarayı'na ev sahipliği yapıyor…
EYNİF OVASI, YILKI ATLARI, CEVİZLİ KÖYÜ, DEĞİRMENLİK KÖYÜ
Eynif Ovası 90.000 dönümlük alanı ile bir doğa harikası. Bu bölge aynı anda tarihi yollara ve kervansaraylara ev sahipliği yapmış. Ziyaret noktalarımızdan biri olan Tol Han da burada bulunuyor. Tol Han'dan sonra ovanın hayvanlara ait olup daha doğal olan 2. kısmına geçip yılkı atlarının fotoğrafını çekiyoruz. Toplam nüfusları 800 civarında olan atlar irili ufaklı aileler ve büyük sürüler halinde, köylülere ait büyük, küçükbaş hayvanlarla ovayı adeta paylaşmışlar. Eynif Ovasında Soğukpınar bölgesine kadar ilerliyoruz. Pınarın başında biraz dinlendikten sonra Cevizli Köyü'ne geçiyoruz.
Cevizli Atatürk'ün talimatıyla düzenlenen bir imar planı olan ilk köy olma özelliğine sahip. Düğmeli evlerden oluşan yatay ve dikey birbirini kesen düzenli sokakları arasında dolaşıyoruz. Son olarak Manavgat'ı besleyen kaynaklardan birinin olduğu Değirmenlik Köyü’ne uğruyor ve burada güneşi batırıyoruz ve otelimize dönüyoruz.
Otelimizdeki akşam yemeklerinden sonra yerel müziklerle gaza getirilip yöresel oyunlar oynayabiliriz, bölge halkı oynamaya çok meyilli ve gelen misafirlerden de beklenti büyük. Bunu yapmazsak konağın avlu kısmında yakacağımız ateşin başında oturup arkadaşların hikayelerini dinleyebiliriz.
2. Gün
ALTINBEŞİK MAĞARASI, ÜRÜNLÜ VE SARIHACILAR KÖYÜ, AKSEKİ, DÖNÜŞ
Kahvaltımızın ardından valizlerimizle birlikte otelden ayrılıyoruz ve 15 dakika mesafedeki Altınbeşik Mağarası'nı ziyaret ediyoruz.
Dünya'nın en büyük yeraltı su mağaralarından biri. 3 kattan oluşan mağaranın sadece girişteki ilk 200 metrelik göl kısmı halkın ziyaretine açık. Rafting botuyla gezilebilen yüksek tavanlı bu kısımda sarkıtlar, dikitler ve doğal bir köprü köprü bulunuyor. Zemindeki taşları sayabileceğimiz kadar berrak suyun üzerinde, rehberimizin anlatımı eşliğinde geziniyoruz.
Mağaradan sonra Ürünlü Köyü'ne geçiyoruz.
Ormana'ya göre daha küçük bir köy olan Ürünlü Köyü’nde yapıların çoğu düğmeli evdir ve adeta zaman durmuş durumdadır. Köy kahvesine de uğrayıp çaylarımızı içtikten sonra bir açık hava müzesi görünümünde olan Sarıhacılar Köyü'ne geçiyoruz.
Sarıhacılar Köyü; Roma, Selçuklu ve Osmanlı döneminde kullanılan kervan göç yollarının üzerinde bulunuyor. Kervan yollarının köyle kesişen kısımları hala bozulmamış durumda, köydeki çok sayıdaki düğmeli ev ve 400 yıllık tarihi camisi iç süslemeleri, tahta oymaları ile görülmeye değer.
Son olarak 170 yıllık bir konak iken Akseki'nin geleneksel yaşam tarzını ve kültür sergileyen bir müzeye dönüşen Akseki Etnografya Müzesi'ni ziyaret edip programımızı bitiriyoruz. Akseki’den Aksaray'a yaklaşık 5 saat sürecek yolculuğumuza başlıyoruz. Maalesef tur bitti veda zamanı.
Bir başka Burak Tour Tur gezisinde buluşmak üzere iyi yolculuklar.
🌐 Gezilecek Görülecek Yerler 🌐
Ormana Köyü
Onas Seyir Terası
Altınbeşik Mağarası
Ürünlü Köyü
Eynif Ovası
Yılkı Atları
Tol Han
Sarıhancılar Köyü
Akseki Müzesi
Cevizli Köyü
Kadı Konakları
🛑Fiyata Dahil Olan Hizmetler🛑
👁‍🗨 Ulaşım ara Transfer
👁‍🗨 1 Gece Butik Otel Konaklama
👁‍🗨 1 Köy Kahvaltısı
👁‍🗨 1 Akşam Yemeği
👁‍🗨 Bölgeye Özel Profesyonel Rehber
👁‍🗨 Seyahat ve Koltuk Sigortası
😍ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER😍
👁 Öğle Yemeği
👁 Kişisel Harcamalar
👁 Müze ve Ören yeri girişleri
👁 Otellerdeki ve Yemeklerdeki Tüm Ekstralar
👁Dahillerde Belirtilmeyen Tüm Hizmetler
❗❗Tüm Turlarımızı ARCHELAİS TRAVEL AGENCY/ BURAK TOUR TURSAB NO : 12800 adı altında düzenlemekteyiz Dolayısıyla ARCHELAİS TRAVEL AGENCY Logosu olmayan turlar ile alakamız yoktur.
⭕️⚠️- UYARILAR -⚠️⭕️
1- Rehber, hava ve yol şartlarına göre programın içeriği sabit kalmak şartı ile değişiklik yapabilir.
2- Telefon ile yapılan rezervasyonlarda karşılıklı olarak belirlenen tarihte, kesin kayıt için 100₺ kapora bedeli verilmesi gerekmektedir.
3- Çocuk indirimi: Günübirlik turlarda, koltuk bazlı satış yapıldığı için, çocuk indirimi geçerli değildir.
4- Kayıt sırasında (Erken kayıt yaptıranlar öncelikli olmak şartı ile) koltuk numarası verilir ve tur süresince koltuk numarası değişmez.
5- Araç kişi sayısına göre belirlenecektir.Tura katılan misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır.
6- Gezi, ulaşım ve rehberlik hizmetleri gezi programıyla bir bütündür. Kullanılmayan ulaşım, rehberlik, çevre gezileri ve benzeri haklara ilişkin bedel iadesi yapılmaz.
7- KAPORA İPTALİ: Misafirlerimiz turdan 10 gün önceye kadar kayıt iptali yapabilir. Ücretin tamamı iade edilir. Bu süreden sonra yapılan iptallerde kapora iadesi yapılmaz
8- ACENTA TUR İPTALİ: Acenta, mücbir sebeplerle turu iptal etmesi durumunda 3 gün kala müşterilerine iptali bildirmek durumundadır.
ARCHELAİS TRAVEL AGENCY TÜRSAB ‘a bağlı A sınıfı Seyahat Acentasıdır. Kaçak acente ve kaçak turlar ile her yıl yaklaşık 300.000 insan yaşamını yitirmektedir. Kaçak tura hayır de , tatilini Acenteden satın al. GÜVENDE KAL.
#seyahat #tatil #gezilecekyerler #rota #kültürturları #aksaray #aksaray68 #aksarayitiraf #asü #aksarayuniversitesi #aksarayüniversitesi #asügençlik #asübesyo #asuitirafofficial #kadosk #kadoskaksaray #doga #archelaistravel #buraktour

İletişim

Bizimle iletişime geçin